Морально-етичними вартостями називають фундаментальні світоглядні поняття, ідеї та норми, якими живе людське суспільство і якими регулюються прагнення та стосунки всіх людей на землі, життя окремих народів, громадян, сім’ї, окремої людини.
Мораль людини формується на визнанні певної системи вартостей, які втілюють в собі загальні орієнтації суспільства.
Морально-етичні вартості людини розглядаються в таких аспектах.
По-перше. В ідеальному вираженні. Це – система ідеалів абсолютних, чистих, безкомпромісних, до яких людина йде все життя за покликом віри в їхню божественну сутність і життєву доцільність.
По-друге, У вигляді певних правил і формул – в конкретному словесному формулюванні. Таку систему вартостей часто називають кодексом вартостей – кодексом моралі.
По-третє. Маються на увазі властивості людської душі – набуті якості, які реалізуються через поведінку людини. Саме ці якості впливають на прагнення і вчинки окремої людини.
Висвітлення всіх трьох вимірів вартостей в релігійному вихованні ми знаходимо
В Катехізисі, що є кодексом моралі. В Катехізис входять такі розділи: «Віра і заповіді», «Чесноти і дари Святого Духа», «Гріхи». Комуністична система виховання мала в своїй основі виховання набір ідей і формул під назвою «Моральний кодекс будівника комунізму».
Кодекс вартостей, на мою думку» потрібен і нашій молодій державі, Мається на увазі національна система виховання.
В наш час робиться спроба орієнтуватися на національні поняття абсолюту Добра. Існують закріплені в традиції та законодавстві ідеали і цінності громадянські, сімейні. В кожного українця є й ідеали особисті.
Грунтуючись на морально-етичній самореалізації людини, можна виділити такі групи вартостей.
1. Абсолютні вічні вартості. Вони мають універсальне значення, загальнолюдський характер: доброта, чесність, любов, справедливість, гідність, мудрість, свобода, правда тощо.
2. Національні вартості. Вони є значущими для одного народу і не завжди зрозумілі для інших. Вчені стверджують, що почуття націоналізму зрозуміле і близьке лише поневоленим народам. Такими вартостями є: патріотизм, почуття національної гідності, державотворчі прагнення, історична пам’ять, прагнення до національної єдності тощо.
3. Громадянські вартості. Грунтуються на визнанні рівності всіх людей. Вони знаходять своє втілення в демократичних суспільствах та в житті громад, які визнають принципи демократії. Маються на увазі права і свободи людини, обов’язки перед іншими людьми, ідеї соціальної гармонії, повагу до законів. В противагу їм існують ідеї расизму, класової, кастової ненависті тощо.
4. Сімейні вартості. Вони втілюють у собі моральні основи існування сім’ї: стосунки поколінь, подружньої вірності, піклування про дітей та інших членів сім’ї та оберігання пам’яті предків тощо.
5. Вартості особистого життя. Вони мають значення передусім для самої людини, визначають риси її характеру, поведінку, стиль приватного життя тощо.
Треба сказати, що у людини є Головний Ідеал. У нас, християн, - це Бог. Це – вищий Авторитет, Абсолют Добра. Головний Ідеал є основою, на якій тримається мораль. Тому з віри в Абсолют Добра, в Бога починається християнське виховання. Ми маємо вкорінити в своє духовне життя вічні істини християнства. Віра в Абсолют Добра поширюється на всю поведінку людини, на всі сфери життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар