Моя любове, ти - як Бог
Дмитро Павличко
В. Симоненко - поет другої половини двадцятого століття. «Витязь молодої української поезії» (Олесь Гончар). Він належить до покоління, пробудженого хрущовською відлигою. Це покоління прагнуло сказати правду, розвінчати добу сталінського культу особи. Воно проголошувало самоствердження людини у вільному світі, намагалося цілком і повністю відродити нашу національну ментальність.
Василь Симоненко - поет надзвичайної мудрості, багатогранного і мужнього таланту. Він прожив неповних двадцять дев’ять років, а залишив людству неоціненний духовний скарб - свою поезію, багату ідеями і гармонійною завершеністю.
Жити, творити, радіти, мріяти і любити лише разом зі своїм народом, на своїй рідній землі - така ідея Симоненкової поезії. Чистота, щирість, благородство, мудрість, філософічність думки, поетика українського слова - такі основні риси інтимної лірики Василя Симоненка.
У поезії «Ти знаєш, що ти - людина?» митець нагадує, що кохання притаманне людині, але життя не вічне. Тому:
…Жити спішити треба,
Кохати спішити треба -
Гляди ж не проспи!
Автор зумів відтворити чарівність і неповторність першого кохання. Юнак чи дівчина завжди його очікують, а приходить воно неждано. Так побудований і вірш «Вона прийшла». Багатство епітетів, метафор на початку вірша («вона … непрохана й неждана», «заквітчана, мила», «юнацькі несміливі сни», «такою ніжною і доброю була», «вона до мене випливла з туману») викликає почуття повного щастя,, безмежної радості. В останніх рядках поезії ми дізнаємося, що це прийшла любов. «… Ну як мені за нею не піти?» - риторично запитує поет.
Найважливіше, найдорожче у коханні - вірність. Як важливо, вибравши друга, бути в ньому впевненим усе життя.
Твоя краса в моїх очах.
Але скажи: чи ти зі мною поруч
Пройдеш безтрепетно по схрещених мечах?
«Там, у степу схрестилися дороги…»
Є в кохання будні і свята, радість і жаль. Тому не можна прожити за «вуаллю рожевих ілюзій». Треба вірити, що любов допомагає переборювати негаразди. Стверджуючи цю думку, автор використав антитези: будні - свята, радість - жаль, тебе - мене, гнів - любов. Саме ці стилістичні фігури підкреслюють перебіг щасливих і сумних хвилин сімейного життя.
Філософське звучання в поезії «Ну скажи…» підсилюють узагальнення лексемами «Я» і «Ти». «Я» - хлопці, чоловіки. «Ти» - дівчата, жінки. Так буде вічно під вічним небом на вічній Землі. Використав поет і риторичні ствердження: «Хіба не фантастично», «Як це все буденно!», «Скільки раз це бачила земля!»
В. Симоненко у багатьох своїх поезіях прославляє «Її», сповідується «Їй», молиться «до Неї». Образ коханої невіддільний від образу рідної України. До України поет звертається, як до коханої жінки:
Задивляюсь у твої зіниці,
Голубі й тривожні, ніби рань.
«Задивляюсь у твої зіниці»
Гучний, мільйонний, пристрасний, збурунений, ніжний, ласкавий, жорстокий світ, «мереживо казкове», зорі і трави, «мрево світанкове», магія коханого лиця…Ось де має просити людина щастя («Світ який - мереживо казкове»!). Яке багатство художніх засобів! І в одному вірші. Чи може хтось отак любити, як поет Василь Симоненко? Ні!
Поезія В. Симоненка здобула широке і загальне визнання, вона завжди відкриває читачеві щось нове, важливе, інколи незвідане. Вона, як Бог, допомагає нам жити, творити, кохати. Дай Боже, щоб нас любили так вірно, ніжно і самовіддано, як вчить Симоненкова поезія.